BAŚKA

Baśka to gra bardzo popularna na Kaszubach. gra ma swoją bogatą tradycję. Kaszubi grywają w baśkę od ponad stu lat i gra ta przeważa nad wszystkimi innymi grami. Tuż za baśką plasuje się skat, od którego baśka zaczerpnęła pewne zapożyczenia.

Kaszubi grywają w baśkę przy każdej możliwej okazji. Podczas spotkań rodzinnych, towarzyskich a bywało i tak, że grywały w nią zupełnie obce sobie osoby znajdujące się w tym samym miejscu np w poczekalniach czy pociągach. Gra jest tak popularna, że odbywają się poświęcone jej turnieje. Przyciągają one bardzo dużo ludzi wśród których pojawiają się nawet takie osobistości jak Donald Tusk.

Do gry potrzeba czterech zawodników, którzy dostają po cztery karty. Tylko tyle ponieważ talia w tej grze wynosi zaledwie 16 kart. W skład rozdania wchodzą dwie zasadnicze fazy: faza licytacji oraz rozgrywki. W fazie pierwszej zawodnicy ustalają podział na tak zwanych młodych i starych oraz to w jaki rodzaj baśki grają. Rodzaje gry to: zwyczajna, wesele, cicha, Grand, Zollo, Grand Doux lub Zollo Doux. Następnie przechodzi się do fazy drugiej czyli rozgrywki.

To, że gra jest niezwykle emocjonująca nie zaskakuje nikogo kto miał z nią do czynienia. Krzyki, wrzaski, radość, ale i nerwy i uderzenia w stół. Kaszubi nie wstydzą się pokazywać naturalnych emocji ujawniających się podczas gry.