KIERKI

Kierki to karciana gra dla 4 osób. Jest to jedna z najstarszych polskich gier karcianych. Kiedyś gra nazywana była chapanką.Obecnie istnieje wiele odmian tej gry w zależności od regionu. gracz ma do wykonania dwa główne zadania - albo będzie unikał zbierania kart punktowych albo będzie zbierał je wszystkie. Karty punktowe to walety, damy i króle.

Unikanie pobierania punktowych kart jest najważniejszą regułą gry. Nazwa kierki pochodzi od zestawu gier, z których największą popularnością cieszą się polskie, greckie, amerykańskie, francuskie i angielskie.

Gdy karty zostały rozdane gracz podaje 3 swoje karty innemu graczowi. Z kolei następny gracz wybiera swoje karty które chce oddać zanim otrzyma je od kogoś innego. Rozgrywkę zaczyna ten gracz, który w swoich kartach posiada dwójkę trefl. Każdą lewę zdobywa gracz dający najwyższą kartę tego samego koloru co karta rozpoczynająca lewę. Należy grać tak aby dopasowywać się do koloru. Po zakończeniu partii każdy zawodnik otrzymuje jeden punkt za zebranego kiera a 13 punktów dostaje ten gracz, który zdobył damę pik. jedyny wyjątek stanowi tutaj zebranie wszystkich punktowanych kart. W zależności od wersji, zdobywcy premii odpisuje się 26 punktów lub wszystkim jego przeciwnikom dopisuje się owe 26 punktów. W przypadku gdy któryś z graczy przekroczy 100 punktów następuje koniec gry a jeżeli nie ma takiego zawodnika zaczyna się nowe rozdanie.

Gra jest bardzo prosta i dostarcza wiele zabawy. Na wspomnianych turniejach mimo, że czuje się ducha rywalizacji panuje niezwykle przyjazna atmosfera.