PIKI


Do gry w piki potrzeba czterech graczy. Grę toczy się w parach a parę tworzą zawodnicy siedzący naprzeciwko siebie. Do gry potrzeba pełnej talii kart składającej się z 52 kart. Każdy z graczy dostaje po 13 kart. Następnie gracze deklarują ile wezmą lew. Mają możliwość wziąć od zera do trzynastu lub zdecydować się na grę w zero w ciemno. W przypadku gdy gracz nie zdecyduje się na żadną lewę dostaje dwa razy tyle ile dostałby gdyby grał w zero. Jeżeli zaś gra w zero i zdecyduje się na branie przynajmniej jednego lewa za zero już punktów nie otrzymuje.

Następną częścią gry jest rozgrywka. Tutaj gracz, który położył kartę o najwyższej wartości bierze lewę i przechodzi do kolejnej. Co do pików to zasada jest taka, że można w nie wchodzić tylko wtedy gdy została rzucona jakaś karta w kolorze pik. W lewie należy odkładać karty w kolorze wyjściowym. Koniec rozgrywki następuje wtedy gdy wszystkie lewy zostaną zgrane. Kolejny etap gry to deklaracje.

Całą partię wygrywa para, która zdobędzie 500 ptk. Punkty zawodników są sumowane i idą na konto pary. Z deklaracjami trzeba uważać ponieważ jeśli para weźmie o 10 lew ponad kontrakt na z jej konta ubywa 100pkt.